Historia marki KitchenAid

Jeśli zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób mikser trafił do naszych domów, powinniśmy mieć świadomość tego, że epokowy wynalazek ma wyjątkowo ciekawą historię. Aby ją poznać konieczne jest cofnięcie się do początków rewolucji technicznej, a więc do pierwszych lat dwudziestego wieku. Właśnie wtedy Herbert Johnston – amerykański inżynier z Midwest opracował oryginalny sposób pozwalający na zmechanizowanie ręcznej pracy wykonywanej przez piekarzy. Prototyp przygotowanego przez niego urządzenia powstał w roku 1908 i szybko został doceniony przez zawodowców. Maszyna zmieniła życie piekarzy, a jednocześnie przybliżyła nas do wejścia w posiadanie miksera.

 

Robot planetarny

Już po ich opatentowaniu w 1919 firma KitchenAid zdecydowała się na wprowadzenie na rynek maszyn bazujących na wynalazku Johnstona. Miksery planetarne szybko zaczęły cieszyć się popularnością i nie minęło wiele czasu, a zaczęły być postrzegane jako standardowe wyposażenie piekarni. Początkowo trudno było wyobrazić sobie, że wejdą też do użytku domowego, nie minęło jednak wiele czasu, a panie domu po prostu zakochały się w robotach planetarnych.

Oczywiście, przez kolejne lata miksery były modyfikowane, nieustannie starano się przy tym podnosić ich jakość. Właściciele firmy z pewnością nie sądzili nawet, że historia KitchenAid odmieni się w roku 1936. Tak się jednak stało wraz z zatrudnieniem Egmonta Arensa – projektanta i stylisty, który już wówczas cieszył się światową sławą. Jego modele uzyskały liczne nagrody i na zawsze zdecydowały o wyglądzie miksera.

Wydajny mikser

Mikser

Kolejną datą przełomową jest z pewnością rok 1955, a wraz z nim model „K” miksera KitchenAid zaprezentowany na targach sztuki użytkowej, które odbywały się w Atlantic City. Wystawców poruszyło to, że mikser zerwał z konwencją prezentując całą gamę kolorów. Do dziś wydarzenie to uważane jest za milowy krok na drodze ku zwiększeniu atrakcyjności tego urządzenia. Oczywiście, o popularności miksera nie przesądza wyłącznie atrakcyjny wygląd, choć nie da się ukryć, że ma on bardzo duże znaczenie.

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim siła i funkcjonalność tego niewielkiego przecież urządzenia. Jest on mocny i trwały, a choć przeznaczono go do użytku domowego, rozwiązania zastosowane w nim są w stanie usatysfakcjonować również zawodowców.